św. Jan Nepomucen

Jan Nepomucen (ur. w 1350 r, zmarł 20 marca 1393 w Pradze) – prezbiter, męczennik i święty Kościoła katolickiego.
Jan Nepomucen po otrzymaniu święceń kapłańskich został kanonikiem kapituły katedry św. Wita w Pradze. Bywał zapraszany na dwór królewski i został spowiednikiem królowej. Król podejrzewając żonę o niewierność próbował wymusić na Janie wydanie tajemnicy spowiedzi. Gdy ten odmówił został poddany ciężkim torturom i w końcu zginął zrzucony z mostu nad Wełtawą. Został beatyfikowany w 1721 r., a kanonizowany 19 marca 1729 przez Benedykta XIII.
Święty Jan Nepomucen jest patronem dobrej spowiedzi, spowiedników i penitentów. Jest także patronem chroniącym przed powodziami i wzburzonymi wodami, a także patronem mostów, przepraw, życia rodzinnego. Według tradycji ludowej jest świętym, który chroni również pola i zasiewy zarówno przed powodzią, jak i suszą. Z tego powodu figury św. Jana Nepomucena spotyka się nie tylko przy mostach i rzekach, ale i w okolicy skrzyżowań dróg, a także na placach publicznych i przy kościołach.
Św. Jan Nepomucen przedstawiany jest zawsze z brodą i wąsami, ubrany zwykle w czarną sutannę, na którą nałożona jest biała komża – symbol kapłaństwa – wykończona ażurową koronką. Na wierzch narzucona jest peleryna. Ma on na głowie czarny biret z czterema skrzydełkami zwanymi rogami. Ilość ich zależy od zdobytego stopnia uniwersyteckiego, a Jan był doktorem uniwersytetu praskiego. Atrybutem Św. Jana jest krzyż trzymany w rękach.
Figurka Św. Nepomucena o wysokoścI 63 cm została wykonana z drewna lipowego przez darczyńcę Andrzeja Matysiewicza zamieszkałego w Lublinie, związanego z Parafią w Krasieninie od 1980 r. w którym przyjął sakrament ślubu i będzie kolejną figurą po pierwszej, znajdującej się  w Pradze, na moście Karola, z którego Jan został zrzucony.

Andrzej Matysiewicz