Schola i Zespół

Schola dziecięco- młodzieżowa działa pod patronatem Stowarzyszenia im. I. Kosmowskiej, prezentując śpiew i grę na instrumentach muzycznych. Opiekunem artystycznym scholi jest pani Monika Prus, dyplomowany muzyk i pedagog, absolwentka UMCS w Lublinie oraz Państwowej Szkoły Muzycznej, nauczyciel edukacji muzycznej, członkini Stowarzyszenia.

Młodzież i dzieci wzbogacają swoimi występami najważniejsze uroczystości Kościoła oraz Krasienina, a także Gminy Niemce.

Od września 2016 roku działalność rozpoczął Zespół Wokalno-Instrumentalny prowadzony przez Państwa Piotra i Agatę Jońskich.

Pani Agata jest dyplomowanym pedagogiem, a Pan Piotr posiada wieloletnie doświadczenie w grze w zespole na instrumentach muzycznych.

Schola i Zespół wokalno-instrumentalny reprezentują Parafię na przeglądach muzycznych i festiwalach .

Dzięki wytrwałości i ciężkiej pracy Członków Stowarzyszenia zostały pozyskane fundusze na rozwój grup. Zakupiono zostały instrumenty i podstawowe wyposażenie, takie jak mikrofony, keyboard, kolumny, mikser, aparat fotograficzny, drukarka, laptop oraz stroje ludowe. Stowarzyszenie na co dzień współpracuje z Gminą Niemce i GOK Niemce.

Dzieci i młodzież uświetniają swoim śpiewem Msze Święte,  co roku w Święta Bożego Narodzenia, kolędują z instrumentami w zorganizowanych grupach. Odwiedzają domy jako postaci polskiej tradycji regionalnej takie jak: Diabeł, Anioł, Śmierć, Żyd, Turoń ,Bocian, Gwiazdor, Pastuszek, Król Herod oraz Bocian i Niedźwiadek. Znane i lubiane występy zapustowe, są już kontynuowane przez młodzież od kilku lat, a w naszej i pobliskich miejscowościach, dobrze znane są, piękne stroje kolędników, wykonane przez Członków Stowarzyszenia.

Schola w czerwcu 2016 roku wzięła udział, m.in. w XX Jubileuszowym Festiwalu SACRO SONG w Kamionce, a w lipcu zajęła III miejsce na XXI Festiwalu Pieśni Maryjnej „Ave Maria” w Garbowie-Cukrowni. Nasza utalentowana młodzież, zdobyła 1 miejsce w VI DIECEZJALNYM PRZEGLĄDZIE JASEŁEK I GRUP KOLĘDNICZYCH w Niemcach w roku 2016, oraz  III miejsce w kategorii grupa kolędnicza – przedstawienie teatralne w roku 2017.

Dnia 9 stycznia 2017 Zespół wokalno – instrumentalny z inicjatywy Pana Piotra Jońskiego, miał przyjemność wystąpić na koncercie kolęd, zorganizowanym przez Pana Roberta Niedziałka, w Lublinie –Lubartowska 77, w ramach podsumowania orszaku św. Mikołaja . Kolejny występ zespołu, odbył się 11 stycznia 2017 r. w Zespole Szkół w Krasieninie, podczas Wieczoru Kolęd.

Na co dzień Zespół oraz Schola współpracują ze sobą i organizują wspólne występy.

Próba scholi odbywa się w każdą sobotę o godz. 10:00 w Domu Strażaka w Krasieninie.

Potem o godz. 11:00 ma miejsce próba zespołu.

Dzieci i młodzież zapraszamy na próby oraz na lekcje indywidualne.

Telefon kontaktowy 500 298 911 -Prezes Stowarzyszenia Beata Zgierska

Grupa dziecięco-młodzieżowa „Raduj się” działająca przy Stowarzyszeniu im. I. Kosmowskiej w Krasieninie zajęła pierwsze miejsce w konkursie piosenki religijnej pt „Święty to przyjaciel…”,w kategorii zespoły. Dzieci i młodzież reprezentowały Parafię pw NNMP i św. Sebastiana w Krasieninie. Konkurs odbył się pod honorowym patronatem Arcybiskupa Metropolity Lubelskiego Stanisława Budzika Radia eR i Gościa Niedzielnego. Głównym organizatorem Konkursu Piosenki Religijnej „Święty to przyjaciel…”, była parafia św. Urszuli Ledóchowskiej przy udziale Zespołu Szkół nr 7 w Lublinie i Akcji Katolickiej. Przesłuchania miały miejsce w minioną sobotę. 14-05-2017, po mszy świętej w kościele parafialnym pw św. Urszuli Ledóchowskiej odbył się koncert laureatów.

Grupę przygotowała pani Monika Prus we współpracy z Państwem Agatą i Piotrem Jońskim.

Beata Zgierska

Więcej zdjęć w galerii .